Home

Ošetřování výrobků

Klobouky

Čištění  - Klobouky se nesmí prát ani chemicky čistit. Pokud není uvedeno, nejsou klobouky odolné proti vodě. To znamená, že mrholení nebo trochu deště klobouku neuškodí. Klobouk však nenahrazuje deštník.

V případě lokálního menšího umaštění lze výrobek čistit vlhkým hadříkem a to pouze v místě skvrny – rozetřít a natvarovat do původního tvaru a nechat uschnout.

V případě mechanického ušpinění – zaprášení lze tento výrobek jemně přečistit žíněným kartáčem a osvěžit nad mírnou parou (nad napařovací žehličkou nebo varnou konvicí, vařící vodou z minimální vzdálenosti 30 cm). Rovněž při ztrátě tvaru lze tvar částečně obnovit napařením výrobku a natvarováním do původního tvaru opět  nechat uschnout.

Skladování - Optimální skladování je na umělohmotné hlavě nebo položením okrajem vzhůru. Toto je zvlášť důležité u klobouků s velkým okrajem. Klobouky by měly být chráněny před prachem nejlépe v krabici nebo ve skříni.

Šité výrobky

Šité výrobky se rovněž nesmí prát, protože hrozí vysrážení materiálů a výrobek by se mohl deformovat. Skvrny je možné vyčistit vlhkým hadříkem nebo houbičkou běžnými rozpouštědly (např. technický benzín) s malým množstvím vody.

Pletené výrobky

Pletené výrobky se nesmí prát, pouze chemicky čistit např. tetrachlorethylenem (perchlor) nebo nejlépe v čistírně.